قوانین و هزینه، کوپه دربست قطار

قوانین و هزینه، کوپه دربست قطار

قوانین و هزینه، کوپه دربست قطار

یکی از مزایای سفر با قطار امکان دربست کردن کوپه است و احتمالا هر جا که مطلبی درباره قطار می‌خوانید به این نکته هم اشاره‌ای شده است. اما دربست کردن کوپه تحت چه شرایطی درست است و قوانین آن چیست؟
اگر سفر شما خانوادگی یا دوستانه است و تعداد شما کمتر از ظرفیت کوپه باشد برای این‌که در طول مسیر راحت باشید و فضای خصوصی خودتان را داشته باشید، دربست کردن کوپه گزینه مناسب شماست. ناگفته پیداست که امکان دربست کردن کوپه در قطارهای سالنی وجود ندارد.
برای دربست کردن کوپه باید زمان خرید بلیت قطار، از متصدی صدور بلیت درخواست کوپه دربست نمایید و تعداد مسافران بزرگسال و کودک بودن آن‌ها را مشخص کنید.
قوانین و هزینه، کوپه دربست قطار

هزینه صندلی خالی کوپه دربست چطور محاسبه می‌شود؟

قبل از اینکه سراغ چگونگی محاسبه هزینه صندلی خالی در دربست کردن کوپه برویم، بهتر است نگاهی بیندازیم به قوانین بهای بلیت قطار برای مسافران در گروه‌های سنی مختلف.
  • هزینه بلیت قطار برای بزرگسال: اگر سن مسافر در تاریخ شروع سفر بیش از 12 سال باشد، بزرگسال محسوب شده و بلیط او تمام‌بها است.
  • هزینه بلیت قطار برای کودکان: اگر کودک شما در زمان شروع سفر بیش از دو سال و کمتر از 12 سال داشته باشید، فقط نصف بهای بلیت را برای دربست کردن کوپه پرداخت می‌کنید.
  • هزینه بلیت قطار برای نوزاد: چنانچه نوزاد شما کمتر از دو سال داشته باشد فقط 10 درصد از بهای کل بلیت یعنی معادل بهای بیمه مسافر را لازم است پرداخت کنید. در چنین حالتی برای نوزاد شما صندلی اختصاص داده نمی‌شود. در صورتی که والدین بخواهند برای نوزاد خود صندلی رزرو کنند، باید نصف بهای بلیت بزرگسال را پرداخت کنند.
  • هزینه بلیت قطار جانبازان و خانواده شهدا: برای جانبازان و خانواده شهدا بلیط قطار نیم‌بها محاسبه می‌شود. اما این تخفیف فقط در خرید حضوری بلیت و با ارائه کارت شناسایی معتبر بنیاد اعمال می‌شود و فعلا در خرید آنلاین بلیت قطار امکان استفاده از آن وجود ندارد.
نکته مهم: افراد زیر 17 سال فقط در صورتی می‌توانند با قطار سفر کنند که همراه والدین‌شان باشند و امکان سفر انفرادی برای افراد زیر 17 سال وجود ندارد.
نکته مهم دیگر: در صورتی که برای فرد جانباز امکان سفر به صورت تنهایی فراهم نباشد و حتما لازم باشد شخصی ایشان را همراهی کنند، بلیت شخص همراه با ارائه معرفی‌‌ نامه به صورت نیم بها صادر می‌شود.
هنگام دربست کردن کوپه، هزینه صندلی‌های خالی با کسر هزینه خدمات ایستگاهی و پذیرایی به صورت خودکار برای شما محاسبه می‌شود و شما فقط بهای صندلی را می‌پردازید. اگر موقع دربست کردن کوپه نوزاد زیر دو سال بین مسافران باشد، به علت رزرو صندلی باید نصف بهای بلیط بزرگسال پرداخت شود.
قوانین و هزینه، کوپه دربست قطار

بعد از دربست کردن کوپه، چند نفر همراه اضافه می‌توان برد؟

بعد از دربست کردن کوپه شما فقط می‌توانید یک مسافر اضافی به همراه داشته باشید و حق درخواست صندلی خارج از کوپه برای این مسافر وجود ندارد. بهای بلیط مسافر اضافی را رئیس قطار تعیین می‌کند.
و در نهایت…
سفر با قطار جذابیت‌های زیادی دارد و امکانات متنوعی در اختیار شما قرار می‌دهد.
راستی هر سوالی هم که در رابطه با سفر با قطار دارید، می‌توانید در بخش کامنت‌ها از ما بپرسید. تیم ما در سریع‌ترین زمان ممکن به سوالات شما جواب خواهد داد.

ارسال نظر

آدرس پست الکترونیک شما منتشر نخواهد شد. همه فیلدها لازم هستند.